Pomysły na dania z wodorostami – nie tylko do sushi
Wodorosty to rośliny wodne, które od wieków są cenione nie tylko ze względu na swój morski smak, ale i cenne witaminy oraz składniki mineralne, takie jak witamina C, beta-karoten, kwas foliowy, żelazo, jod i fosfor. Dziś szczególną popularnością cieszą się w kuchni azjatyckiej, a na całym świecie są uznawane jako superfood.
Sałatka z wodorostami wakame
Wodorosty wakame to popularny składnik kuchni japońskiej, który ma szerokie zastosowanie w wielu tradycyjnych potrawach. W połączeniu z marchewką, ogórkiem, czerwoną cebulą i dressingu na bazie octu ryżowego i sosu sojowego możemy stworzyć lekką, pożywną i wyjątkowo smaczną sałatkę. To świetny wybór dla osób, które szukają pomysłu na niskokaloryczne przekąski w orientalnym stylu.
Wystarczy namoczyć wodorosty w letniej wodzie przez około 15-20 minut, a następnie je odcedzić i odsączyć. Następnie obieramy marchewkę i ogórka i kroimy je w plastry lub cienkie paski za pomocą obieraczki. Czerwoną cebulę kroimy w cienkie piórka. W misce mieszamy ocet ryżowy, sos sojowy, cukier, posiekany czosnek, sól i pieprz. Na koniec łączymy warzywa z wodorostami i przygotowanym sosem. Tak przygotowaną sałatkę serwujemy posypaną sezamem na wierzchu.
Koreańska zupa z wodorostów wakame
Dla fanów prostych, szybkich i zdrowych dań proponujemy miyeok guk, czyli koreańską zupę z wodorostów. Można ją serwować zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie ugotowanego ryżu, makaronu lub kimchi.
Na początek namaczamy wodorosty wakame przez 15-20 minut. Następnie na oleju sezamowym w garnku podsmażamy pokrojoną w kostkę wołowinę, czosnek i odcedzone algi. Całość zalewamy wodą i dolewamy sos sojowy. Zupę gotujemy przez 10 minut i doprawiamy solą i pieprzem. Serwujemy z sezamem na wierzchu.
Cały przepis i szczegóły dotyczące składników dostępne są na stronie: https://uwielbiam.pl/przepis/koreanska-zupa-z-wodorostow.
Seleryba z wodorostami
Seleryba to idealny wybór dla wegetarian, wegan i wszystkich, którzy cenią sobie roślinne alternatywy kulinarne. To nic innego jak wegańska ryba z selera, która dzięki wodorostom nabiera morskiego smaku.
Wystarczy obrać seler i pokroić go w dwucentymetrowe plastry. Całość gotujemy w bulionie warzywnym wraz z wodorostami nori, sosem sojowym, zielem angielskim i liściem laurowym. Ugotowany do miękkości seler studzimy i owijamy w wodorosty. Oprószamy solą, pieprzem i obtaczamy w mące. Smażymy na rozgrzanym oleju na złocisty kolor.
Więcej informacji o przepisie znajdziesz na stronie: https://uwielbiam.pl/przepis/seleryba.
Poke bowl z łososiem i wodorostami wakame
Pokebowl to japoński przysmak, który wywodzi się z kuchni hawajskiej. To połączenie pokrojonych na mniejsze kawałki warzyw, owoców morza, ryb, ryżu i innych orientalnych składników. My proponujemy wersję z surowym łososiem, warzywami, ryżem, wodorostami wakame, marynowaną tykwą, imbirem i rzepą. Przepis można dowolnie modyfikować, dodając do niego inne ulubione dodatki, jak krewetki, tofu lub makaron ryżowy.
Zaczynamy od przygotowania marynaty. W misce mieszamy olej sezamowy z sosem sojowym, pieprzem i sokiem z limonki. Dodajemy surowego łososia pokrojonego w kostkę i ostawiamy na chwilę. W międzyczasie ryż do sushi płuczemy kilka razy pod zimną wodą, gotujemy według instrukcji na opakowaniu i studzimy. Wodorosty wakame moczymy w wodzie przez 10-15 minut, aż zmiękną. Ogórka kroimy w paski, awokado w plastry, a rzepę marynowaną w kostkę. Na dnie miski układamy ugotowany ryż, a na wierzch wykładamy marynowanego łososia, pokrojone warzywa, fasolki edamame, marynowaną tykwę, marynowany imbir, wodorosty i marynowaną rzepę. Całość posypujemy prażonym sezamem.
Wegański śledzik pod pierzynką
Na koniec proponujemy wegańskiego śledzika z wędzonego tofu, który w połączeniu z wodorostami nori świetnie imituje smak ryby. To doskonały wybór na świąteczny stół, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto ceni sobie tradycyjną kuchnię polską w roślinnej odsłonie.
Na początek w misce mieszamy ocet z wodą i pokruszonymi wodorostami nori. Dodajemy tofu pokrojone w kostkę i marynujemy przez całą noc. Po tym czasie cebule i ogórki kiszone siekamy w kosteczkę. Na dnie miski układamy warstwami groszek, cebule kukurydzę, marynowane tofu i ogórki. Na wierzch kładziemy majonez i dekorujemy posiekanym szczypiorkiem. Smacznego!