Jak odpoczywać, by być wypoczętym?
W charakterystycznym, dla naszych czasów ciągłym biegu i pędzie coraz ciężej znaleźć nam czas na odpoczynek. Obecnie każdy marzy o tym, by być jak najbardziej efektywnym i produktywnym, z łatwością wykonywać codzienne obowiązki i nie borykać się nieustannym zmęczeniem. Jednak nasz organizm nie baczy na nowe tendencje i tak, jak kilkaset lat temu, oczekuje od nas, że wygospodarujemy odpowiednią ilość czasu na sen i relaks. Jak jednak znaleźć na to czas i co zrobić, by efektywnie odpoczywać? Dzisiaj postaram się podzielić z Wami kilkoma radami, które zebrałem przez kilkanaście lat życia w ciągłym pędzie.
Jak efektywnie odpoczywać?
Skuteczny odpoczynek to czas, który poświęcamy na przysłowiowe naładowanie akumulatorów. A na to składa się zarówno regularny tryb snu, ograniczenie stresu, odpowiednie odżywianie, jak i czas spędzony na naszych hobby. Nie można przecież zapomnieć, że nie samym chlebem człowiek żyje i poza podstawowymi potrzebami organizmu należy także znaleźć ujście dla stresu i natłoku myśli. Bowiem tylko wypoczęte ciało i umysł pozwolą Ci w pełni wykorzystać swój potencjał. Dlatego, zamiast niepotrzebnie tracić energię na wykonanie kolejnego zadania, dużo lepszym pomysłem jest chwila oddechu, spędzona przy filiżance herbaty lub spacer. Ponieważ pracując na umór, po pierwsze nadto obciążamy nasz organizm, a po drugie powiedzmy sobie szczerze, nie dajemy z siebie stu procent, co odbija się na naszej efektywności. Jak zatem odpoczywać, by być wypoczętym i z nowymi pokładami sił wrócić do swych obowiązków? Oto kila lifehacków, które dla siebie odkryłem.
Ogranicz czas spędzony w mediach społecznościowych
Owszem, to ma znaczenie. Dlaczego? Przecież dzisiaj każdy lubi wolne chwile spędzać przeglądając zdjęcia na Instagramie lub od czasu, do czasu wpadać w sidła zabawnych filmików serwisu TikTok. Jasne, sam przepadam za taką formą spędzania czasu, jednak musimy powiedzieć sobie szczerze, mimo iż pozornie wydaję nam się, że tak odpoczywamy, to w rzeczywistości nie jest to prawdą. Niezależnie od tego czy oglądamy filmy na temat fizyki kwantowej, czy rozpływamy się nad zabawnymi kotkami, to musimy pamiętać, że nasz umysł wykonuje taki sam wysiłek, przekazując nam bodźce i przerabiając informacje. Dlatego jeśli chcesz efektywnie wypoczywać, musisz porzucić ten nieproduktywny nawyk. A jeśli potrzebujesz bodźców nawet podczas odpoczynku, to spróbuj znaleźć jakieś manualne hobby, takie jak malowanie lub przejdź się na spacer po okolicy.
Wysypiaj się odpowiednio
Nie myśl, że nie domyślam się, jak teraz przewracasz oczyma na ten truizm. Jestem świadom, że sen jest oczywistością w tym zakresie, jednak poczekaj chwilę z osądami. Nie będę zamęczał Cię badaniami i mówił, że masz codziennie sypiać po osiem godzin i wszystko będzie pięknie. Chciałbym za to pomówić o kilku ważnych kwestiach jeśli chodzi o to jak śpimy. Po pierwsze, uważam, że zbyt mało uwagi poświęca się na odpowiedni nastrój podczas snu. Nie, nie chodzi mi o świece i atłasową pościel, ale o to, iż tak rzadko słyszy się o tym, jak ważne jest kompletne zaciemnienie pomieszczenia, w którym śpimy, a badania wykazują, że na jakość naszego snu bezpośrednio wpływa to, ile bodźców świetlnych dociera do naszych oczu. Dlatego też wszystkim, mającym problemy ze snem polecam zaopatrzyć się w odpowiednie żaluzje lub maseczkę do snu. Jeśli już mowa o odpowiednim śnie, to ostatnio odkryłem dla siebie także świetną drogę na skróty w postaci suplementacji preparatów zawierających melatoninę, ekstrakt z szyszek chmielu lub rozmaryn lekarski, których zbawienne efekty na sen znane są od dawna. Moim ostatnim faworytem jest Good Sleep from Plants, roślinny suplement diety wspierający zdrowy sen i regenerację organizmu, złożony z kompozycji naturalnych ekstraktów roślinnych, które relaksują i pobudzają ciało do produkcji melatoniny, a co za tym idzie poprawiają jakość snu i życia. Dzięki Good Sleep zapomniałem już czym jest nieprzespana noc, czy poranne uczucie zmęczenia.
Medytuj
Choć zagadnienia związane z medytacją niektórym wciąż kojarzą się trochę modą i mistycznym zajęciem dla wybranych, to w rzeczywistości coraz większa liczba naukowców podkreśla jej zbawienny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną, a także poprawę jakości snu, a co za tym idzie odpoczynku. Nawet kilkuminutowa medytacja, jest w stanie nas wyciszyć, pomóc zebrać myśli i wprowadzić w stan wewnętrznej harmonii i spokoju, które to są niezbędne dla tego, żeby wypocząć. Mimo że jestem nieco zabiegany, to zawsze staram się wygospodarować choćby kilka chwil na to, żeby pobyć w samotności i dać swojemu umysłowi moment wytchnienia. Chociaż zajmuję się tym tylko kilkanaście miesięcy, to już odczuwam znaczną poprawę nastroju, jakości snu i ogólnej kondycji. Dzięki temu czuję się wypoczęty i spokojny, a przez to mam jeszcze więcej sił do osiągania kolejnych celów i wyżyn kulinarnych. Serdecznie polecam, zwłaszcza w połączeniu z suplementem Less Stress!
Stosuj się do pewnych reguł odżywiania
Nie byłbym sobą, jeśli pominąłbym ten ważny aspekt naszego życia, jakim jest odpowiednie żywienie, ponieważ to ono ma bezpośredni wpływ na pracę każdej komórki naszego organizmu. Dlatego teraz, w pigułce, opowiem Ci jak jeść, by być wypoczętym. Zasady te są dziecinnie proste i na pewno nie raz o nich słyszałeś. Należy odżywiać się zbilansowanie, jeść z umiarem i koniecznie ograniczyć zbyt częste spożywanie ciężkostrawnych posiłków nocą i późnym wieczorem. Ważne także, by nie traktować posiłków, jako sposobu, żeby „zajeść” stres. Tak, sam popełniałem ten błąd, ale niedawno jeden z czytelników polecił mi świetną alternatywę, a mianowicie suplement diety, wspomagający organizm w reagowaniu na stres, a to w połączeniu z wyżej wspomnianymi regułami żywieniowymi, sprawiło, że bez większego trudu wypoczywam, gdy odpoczywam. Less Stress from Plants to niezwykła kompozycja aż czterech adaptogenów pochodzenia roślinnego, które pomagają zwalczać negatywne skutki długotrwałego napięcia organizmu i mobilizują go do samodzielnego radzenia sobie z hormonami stresu. Dzięki temu każde nowe wyzwanie stanowi dla mnie przygodę, a nie problem.