Wędlina ekologiczna a zwykła – jakie są różnice?
Coraz częściej sięgamy po ekologiczne produkty spożywcze oznaczone przedrostkami EKO i BIO oraz te ze słowem ORGANIC. Ekologia jest bardzo popularna, jednak nie zawsze wiemy, czym produkty te różnią się między sobą. Czym różni się wędlina ekologiczne od zwykłej? Czy jest smaczniejsza?
Wędlina ekologiczna – mięso z hodowli ekologicznych
Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że wędliny ekologiczne wykonane są ze zwierząt, które żywione są jedynie paszą ekologiczną, posiadają lepsze parametry zdrowia, spędzają większość swojego czasu na pastwiskach, na świetle naturalnym, a przyjmowane przez nich witaminy pochodzą jedynie ze źródeł naturalnych.
Ekologiczne wędliny produkuje się w certyfikowanych gospodarstwach, które muszą spełnić standardy rolnictwa ekologicznego. Do takiego chowu wybiera się zawsze zwierzęta z ras rodzimych, które są przystosowane do warunków lokalnych oraz odporne na choroby i długożywotne.
Wędlina ekologiczna i zwykła – czym się różnią?
Przede wszystkim ekologiczne wędliny pozbawione są syntetycznych, szkodliwych wzmacniaczy smaków, aromatów, przeciwutleniaczy i barwników. Poza tym nie zawierają one antybiotyków, GMO i hormonu wzrostu, jak w przypadku wędlin zwykłych. Podczas produkcji ekologicznej wędliny stosuje się naturalne dodatki, takie jak serwatka kwasowa czy pieprz i sól morska oraz inne przyprawy z upraw organicznych. Dodatkowo wędliny te przetwarzane są metodami mechanicznymi, termicznymi i fermentacyjnymi, tak by nie obniżać ich wartości odżywczej. Oznacza to również, że mięso i wędliny ekologiczne narażone są na szybkie zepsucie i mają bardzo krótki termin przydatności do spożycia.
Oczywiście podstawową różnicą w przypadku obu wędlin jest jej cena. Niższa wydajność produkcji ekologicznej oznacza wyższą cenę. Jeśli jednak chcemy żywić się bezpiecznie i zdrowo, to nie należy na tym oszczędzać.
Chcąc podsumować różnicę między wędliną zwykłą a ekologiczną, należy określić jasno, że jest to jej jakość. Wędliny ekologiczne wytworzone są w sposób naturalny, bez użycia ulepszaczy barwników i konserwantów. Wędliny zwykłe tworzy się w dużych zakładach, stosując wszystkie trujące konserwanty.
Wędlina ekologiczna – po czym ją rozpoznać?
W sklepach znajdziemy wiele wędlin oznaczonych symbolem żywności ekologicznej. Jest to grafika przedstawiająca tak zwany eurolistek. Poza tym na opakowaniu znajduje się nazwa i adres producenta oraz jednostki certyfikującej. Warto jest zwrócić na to uwagę. Wędliny ekologiczne kupimy w gospodarstwach ekologicznych oraz sklepach ze zdrową żywnością, naturalną lub na ekologicznych bazarach. Z racji, że ekologia stała się modna, możemy coraz częściej znaleźć je również w supermarketach. W przypadku wędlin zwykłych kupimy je w każdym sklepie spożywczym i cechuje je bardzo długi termin przydatności, nie psują się tak szybko.
Niestety wędliny przemysłowe zawierają szkodliwe substancje, takie jak sól, skrobie, fosforany czy karageny. Dodatkowo wstrzykuje się w nie wodę z substancjami toksycznymi, a mięso miesza z galaretą, ścięgnami i innymi resztkami z mięsa. To, że wygląda tak smacznie, zawdzięczamy barwnikowi, którym zostają posmarowane. Cechuje je ostry zapach i połysk. Pamiętajmy, że w produkcji zwykłych wędliny liczy się ilość, a nie jakość.
Wędliny ekologiczne – zalety
Wybierając wędliny ekologiczne z gospodarstw ekologicznych, uzyskujemy pewność, że mięso zawiera mało nasyconych kwasów tłuszczowych niż te zwykłe. Kolejną różnicą jest zawartość tłuszczu, ponieważ wędlina ekologiczna zawiera więcej białka i ma większą masę beztłuszczową, co często widać gołym okiem. Wyróżnia się on również zawartością kwasów tłuszczowych z grupy omega – 3 i omega- 6. Wpływają one na układ krążenia, obniżają cholesterol, przeciwdziałają udarom i zawałom.
Jeśli zależy nam na kupieniu ekologicznej, zdrowej wędliny powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na jej wygląd oraz etykietę, na której znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące certyfikatu.
Artykuł powstał we współpracy z https://wedliny-ekologiczne.pl/